Yoga terapi deyince aklınıza ne geliyor? Vücudunuzla imkansız şekiller yapmaya çalışırken sorunlarınızı yoga hocanıza mı anlatıyorsunuz? Tam olarak böyle değil.

En tanıdık benzetme fizik tedavi olsa da, yoga terapisi, diğer herhangi bir terapi türünden farklı olarak gelişmekte olan ve heyecan verici bir alandır.

Sadece belirli bir durumu değil, aynı zamanda tüm sinir sisteminizi de ele alma potansiyeli nedeniyle bir tamamlayıcı bakım biçimi olarak popüler hale geliyor.

Uluslararası Yoga Terapistleri Derneği (IAYT) yoga terapisini şu şekilde tanımlıyor: ” Yoga öğretileri ve uygulamalarının uygulanması yoluyla bireyleri daha iyi sağlık ve esenliğe doğru ilerlemeleri için güçlendirme süreci. “

Yoga terapisti, optimal sağlığa doğru çalışmak için yoga araçlarından (fiziksel duruşlar, nefes alma teknikleri ve meditasyon) yararlanır. Açık olmak gerekirse, bir yoga terapisti doktor değildir. 

Bununla birlikte, yoga terapistiniz size sağlık bakımınıza çok yönlü bir yaklaşım sağlamak için doktorunuzla birlikte çalışabilir.

Yoga terapisi, tek seferlik bir tedavi yerine size yaşam boyu sürecek bir öz bakım pratiği oluşturmanız için araçlar sunar. Terapötik uygulamanızda edinilen araçlar zamanla gelişir ve genişler, vücudunuzu daha iyi anlamanıza ve nihayetinde sağlığınız ve iyiliğiniz için daha iyi kararlar almanıza olanak tanır.