Nörogelisimsel yoga, sinir sistemi odaklı yoga uygulamasıdır.
Stres ile aktifleşen sinir sistemine bakım verir, sakinleştirir ve sistemin toleransını artırır.
Sürekli aktif olan zihnimizden biraz olsun uzaklaşıp bedenimizle bağlantı kurabilmek için bir alan tanır.
Nörogelisimsel yoga düzenli pratiği sonucunda beklentimiz kişinin kendiyle, bedeniyle ve çevresindeki insanlarla olan ilişkilerindeki dönüşümdür.
NGY sadece fizyoterapistler tarafından uygulatılır. Temel olarak nefes, beden farkındalığı, postür ve gövde kontrolü çalışılır. Düzenli pratik ile yaşamda fiziksel olarak daha az çabalı hissederek, nefesin hareketler esnasında rahatça aktığı, daha ağrısız, daha kaliteli bir günlük hayat elde edilir.
Sinir sistemi odaklı çalışıldığı için bedenin bütününde bir iyilik hali; uyku kalitesinde artış, hormonal sistemin düzenlenmesi, tuvalete gidişin düzenlenmesi, bedendeki tutukluk gerginlik ve ağrıların rahatlaması gibi birçok etki düzenli pratik ile sağlanır.

SIK SORULAN SORULAR

*NGY herkes tarafından yapılabilir mi?
Klasik yogadan farklı olarak:
Nörogelisimsel yogada pozlara ulaşmak gibi bir hedef peşinde koşulmaz; amaç, hareketler içinde nefesin akabildigi, güvenli sınırlar içinde bedenin o günkü potansiyelini keşfettiğimiz, duyusal açlığı doyurduğumuz ve böylece sinir sistemini sakinleştirdigimiz asana pratiğidir.
Anı duyumsamaya ve o gün, o an bedenin neye ne kadar izin verdiğine, ne hissettiğini farketmeye odaklanır.
Bu yüzden herkes için, her yaş için uygundur. Esneklik, kilo gibi yoga yapmaya engel olabilecegi düşünülen hiçbir şeyin bir önemi yoktur; pozlar kişiye uyarlanır, rahat ve güvenli bir şekilde yapması sağlanır.

*NGY kilo verdirir mi?
NGY’nin asıl amacı bedenle bağlantı kurmak, beden farkındalığını artırmaktır.
Şu yönden kilo kaybına yardımcı olacaktır: Beden farkındalığının artması ve sinir sisteminin yatışması ile kişinin gerçekten acıktığında duyduğu ihtiyaç ve duygusal yeme ihtiyacını ayırt etmesi adına içgörü sağlanacaktır. Böylece yeme ataklarının engellenmesine destek olunacaktır.
Ayrıca düzenli olarak yapılan pratikte oluşan kardiyo etkisi ve kas kuvveti sayesinde vücudun şekillenmesine yardımcı olacaktır.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz ?